Mydło potasowe robimy w początkowej fazie dokładnie tak samo jak mydło z użyciem wodorotlenku sodu, czyli twarde mydła sodowe w kostkach. Proces produkcji opisałam tutaj.
Najważniejsze to aby przy obliczaniu receptury zaznaczyć w kalkulatorze, że do zmydlania tłuszczu użyjemy wodorotlenku potasu, czyli KOH.
Ja korzystam z kalkulatora na stronie soapcalc.net
Przygotowuje potrzebne tłuszcze odmierzone wg obliczonej receptury
Z zachowaniem ostrożności jaka należy się substancji żrącej przygotowuję ług, którym zmydlam tłuszcze.
Roztapiam tłuszcze uważając, aby nie przekroczyć temp. 85 stopni C. Można też przygotować mydło potasowe w wyższych temperaturach, ale nie jest to potrzebne. Mydło potasowe można także zrobić na zimno.
Ważne aby ług i oleje były w podobnej temperaturze u mnie jest to około 80-85 stopni C. Garnek ciagle stoi na ciepłej płycie ceramicznej a ja ostrożnie wlewam ług.
Na początku mieszam plastikową łopatką
Po kilkudziesięciu minutach udaje się połączyć masę, przestaje się rozdzielać, zmienia kolor i staje się szklista miejscami. W tym momencie można odłożyć blender i powrócić do ręcznego mieszania (przemieszac co kilka minut) ciągle ogrzewając masę. Może to być piekarnik, u mnie płyta ceramiczna ustawiona na 1 w skali 9-cio stopniowej.
Po niecałej godzinie, masa staje się coraz bardziej przeźroczysta i kolor ciemnieje. Zwróćcie uwagę jak zmieniło się ph. Papierek lakmusowy jest zabarwiony na zielono, czyli jest poniżej 10. Tłuszcze zostały prawie całkowicie zmydlone i masa nie jest już żrąca. Zachowujemy jednak ciągleostrożność.
Tutaj porównanie wyników ph masy mydlanej na początku i końcu zmydlania
Następnego dnia przekładam masę do pojemnika i jeszcze przez 2 dni pozostawiam na ciepłym kaloryferze aby mieć pewność że cały ług przereagował z kwasami zawartymi w tłuszczach a mydło jest bezpieczne do użycia.
Mydło potasowe jest uniwersalnym, naturalnym detergentem.
Nie zawiera szkodliwych dodatków (w tym poście opisuję jaki wpływ mają na nasze zdrowie) i jest bezpieczne dla dzieci i alergików.
W tym momencie możemy dodać ulubione olejki zapachowe, wyciągi ziołowe, tłuszcze, glicerynę, barwniki i inne dodatki wg własnego uznania.
Co można zrobić z mydła potasowego?
- szampon z odżywką do włosów - klik
- mydło w płynie
- mydło w piance
- płyn do kąpieli
- płyn do prania
- mydło malarskie
- opryski przeciw owadom w ogrodzie
W kolejnych postach opiszę po kolei jak zrobić wymienione preparaty na bazie mydła potasowego.
Zerkajcie także na FB i zakładkę WARSZTATY, jeżeli sami nie czujecie się na siłach aby zrobić swoje pierwsze mydło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz