ZAPRASZAMY NA WARSZTATY
Warsztaty rozpoczniemy rozpoznawaniem roślin leczniczych i jadalnych dziko rosnących w terenie.
Na początku zrobimy maść rozgrzewająco - leczniczą opartą na recepturze św. Hildegardy z użyciem tłuszczu, żywicy, ziół i wosku pszczelego.
W czasie kiedy składniki maści będą się macerowały opowiem o fermentacji tlenowej, czyli o domowej pordukcji octu.
Co to jest ocet, jak przebiega proces fermentacji octowej, najczęściej popełniane błędy przy produkcji octu, z jakich surowców możnago go wykonać, zastosowanie octu w: fitoterapii, kosmetyce, kuchni...
Popijając napój izotoniczny z wybranych octów (znany od średniowiecza) wspólnie wykonamy ocet krok po kroku, każdy zabierze ze sobą 900 ml gotowego nastawu, którym będzie opiekował się w domu :)
Prezentacja octów : arcydzięglowy, wiśniowy, arbuzowy, rabarbarowy, jabłkowy, winogronowy, z płatków róży i inne, chetni będą mogli popróbować smaku.
Dodatkowo każdy otrzyma matke octową aby natychmiast po powrocie samodzielnie nastawić swój własny ocet z czego dusza zapragnie :)
Zrobimy grypowego pogromcę na bazie octu owocowego z użyciem świeżych antyseptycznych roślin i ziół (czosnek, cebula, chili, chrzan, rozmaryn, imbir). Każdy otrzyma 200 ml preparatu.
Kolejna będzie słodka degustacja ziołomiodów i samodzielne wykonanie preparatu galenowego na 50 % alkoholu. Będziemy używać świeżych ziół m.in. mięta, melisa, hyzop, tymianek, trawa cytrynowa, arcydzięgiel. Każdy zabiera do domu 200 ml ziołomiodu.
Na koniec zrobimy aromatyczną sól z popularnie rosnących ziół: krwawnik, wrotycz, lubczyk, koper, kozieradka, aksamitka, czosnek niedźwiedzi. Sól użyta do sporządzenia mieszanki jest nieoczyszczona pełna wartościowych minerałów.
Wychodząc z kursu zabierasz masę przydatnych i ważnych informacji, mile spędzony czas, smaczne wspomnienia oraz prezenty.
900 ml owocowego nastawu octowego
500 ml pogromcy grypowego
500 ml ziołomiodu
100 ml maści żywiczno - ziołowej
porcja soli ziołowej
matka octowa - starter do produkcji octów i słynnego napoju kombucza
(ps. na zdjęciu brak matki octowej)
Jako ciekawostkę przyniosę do degustacji także cukier geraniowy i opowiem jak zamknąć na zimę olejkowe rośliny bez utraty aromatu nie poddając obróbce cieplnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz