8.10.2014

Nasturcja (Tropaeolum majus L. ). Roślina ozdobna, jadalna i lecznicza.

Nasturcja (Tropaeolum majus L. ) To dość popularna i łatwa w uprawie roślina ozdobna. Pomarańczowe kwiaty na tle talerzykowatych, soczyście zielonych liści są umieszczone na pnącej łodydze.
Zaczynają kwitnąć na rabatach, kiedy w warzywniaku zjadane są ostatnie rzodkiewki.
Wielbiciele ostrych smaków mogą spokojnie te warzywa zastąpić kwiatami, pączkami, listkami i owocami nasturcji.

Tak, nasturcja jest jadalna w całości. Nie tylko dostarcza oryginalnego smaku, ale jest również cennym surowcem zielarskim.
Spełnia tym samym warunek mojego ulubionego cytatu: "Niech Wasze pożywienie będzie Waszym lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem" (Hipokrates). źródło: Wikipedia

Kwitnące ziele nasturcji zawiera: glikozyd gorczyczny , enzym - mirozynazę, olejek eteryczny (benzolo-gorczyczny), wit. C (ponad 100 mg/100 g), flawonoidy, tłuszcze, sole siarki i potasu, kwasy, garbniki i in..


Działanie
:


Nasturcja działa silnie odkażająco, i to nie tylko na układ pokarmowy czy oddechowy, ale również na układ moczowy, wykrztuśnie, silnie żółciopędnie, moczopędnie, napotnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, odwaniające, wiatropędnie, ogólnie wzmacniająco i odtruwająco; pobudza wydzielanie śliny, soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego; przyśpiesza trawienie i wchłanianie mleczka pokarmowego; pobudza apetyt,; reguluje wypróżnienia i przemianę materii oraz krwawienia miesiączkowe. 

Ułatwia oddychanie i działa uspokajająco; likwiduje kłucie w sercu oraz kołatanie serca (wyciągi alkoholowe i mocny wywar). 
Likwiduje zastoje żółci, zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamicy żółciowej.
Zastosowana zewnętrznie, zwłaszcza w nalewce, działa przeciwłojotokowo, osuszająco, przeciwzapalnie, przeciwwągrowo, antyseptycznie, przeciwropnie; poprawia krążenie skórne.

Jak spożywać nasturcję? Bardzo prosto: idziemy do ogródka, zrywamy kwiatki lub listki układamy na ulubioną kanapkę i gotowe .
A wyobrażacie sobie sałatkę z dodatkiem tych pięknych pomarańczowych kwiatków?
Warto też poświęcić trochę czasu i zamarynować ziele nasturcji w occie lub oliwie z dodatkiem ulubionych przypraw.


źródło: Fitoterapia dr H.Różański

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz