16.11.2012

Jak zrobić olej kokosowy ?

Olej kokosowy w domowych warunkach można zrobić np. z wiórków kokosowych.
Nie jest to doskonały olej, ale daje wyobrażenie jak ten olej wygląda i można zrobić próbę w celach kosmetycznych bądź spożywczych czy taki produkt nam odpowiada.
Olej kokosowy jest bardzo zdrowy, uważany za jednej z najzdrowszych olejów.
Szeroko stosowany w kosmetyce oraz dla celów spożywczych.

W domowych warunkach z 1 paczki wiórek kokosowych można uzyskać ok. 10 ml oleju. Wiórki należy jak najdrobniej zmiksować, zemleć aż do uzyskania konsystencji płynnej. Do bardzo suchych wiórków należy dodać wody podczas miksowania. Po dokładnym zmiksowaniu uzyskana papkę odciskamy przy pomocy praski lub w ściereczce. Jeżeli była dodawana woda trzeba odczekać aż olej wypłynie na wierzch i zebrać go.
Należy pamiętać aby zmiksowany kokos miał temperaturę nie niższą niż 25 stopni C. Poniżej tej temperatury  ma stałą konsystencję i nie oddzieli się prawidłowo od wytłoczyn.

Olej po włożeniu do lodówki twardnieje. Po nałożeniu na dłoń szybko jednak topnieje .
Jest doskonałym zamiennikiem kremu, nawilża i uelastycznia skórkę, odżywia włosy i paznokcie.
Posiada silne właściwości bakterio i wirusobójcze pomaga wzmocnić odporność, reguluje przemianę materii.
Sok z wnętrza kokosa ma bardzo podobny skład jak osocze ludzkiej krwi.

To tylko niektóre zalety tego orzecha, zachęcam do zgłębienia tematu i stosowania na co dzień przetworów kokosowych.

5 komentarzy:

 1. Pomysłowy sposób - ja tak robię mleczko kokosowe. Nie oddzielam tłustej frakcji, nie "zbieram śmietany". Mleczko kokosowe jest podstawą wielu koktajli. Można dodać np. figi, morele, wanilię...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy mogę zamiast wiórków kokosowych użyć świeży miąższ z kokosa zmielić go w blenderze i dalej postępować wg Twojego przepisu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej, też mam taki plan ale jak na razie świeże kokosy są konsumowane na bieżąco :) i nie zdążyłam nigdy przetworzyć na olej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super. Olej kokosowy nierafinowany jest bardzo drogi. Bardzo podoba mi się Twoja metoda. Blog fajny. Zaraz jak skończe mój słoiczek zrobię ten olej w celu zrobienia kremu do twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio udało mi się kupić olej kokosowy w promocyjnej cenie i nie żałuję! Wciąż mało doceniany, a szkoda... fajny artykuł :)
  Pozdrawiam i zapraszam na moje blogi:
  http://sekretydiety.blogspot.com/
  http://niezleziolkoo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń