5.11.2013

Jak zrobić ziołomiód np. tymiankowy ?

Na początek przeczytajcie co o Tymianku pisze dr Różański:


"Tymianek posiada właściwości żółciopędne, przeciwzapalne, hepatoprotekcyjne i moczopędne. Po podaniu doustnym tymol i karwakrol stymulują system GALT układu pokarmowego, aktywują procesy odnowy nabłonków, pobudzają krążenie krwi w obrębie przewodu pokarmowego. Maja właściwości immunotropowe i silnie przeciwdrobnoustrojowe oraz antyparazytyczne. Tymol i karwakrol był w dawnej podawany doustnie przy chorobach pasożytniczych i infekcjach bakteryjnych jelit. Fenole i flawonoidy działają rozkurczowo. Ograniczają powstawanie toksycznych amin biogennych w jelicie grubym"


Tymianek z powodzeniem można uprawiać w domowych warunkach. Mój został zakupiony w jakimś supermarkecie i przesadzony do doniczki z ziemią kompostową. Od razu zaczął bujnie rosnąć. Po raz pierwszy ścięłam go w lipcu i zrobiłam syrop tymiankowy.
Bardzo ładnie odrósł i ponownie ścięłam.
Część została wykorzystana do Oxymelu i Ognistego Cydru.

 Ziołomiód z Tymianku:

1 cz. zmielonego ziela
3 cz. miodu
1/2 cz. alkoholu

Umyty i zmielony tymianek wkładamy do słoja i zalewamy miodem.


Dolewamy alkoholu lub gliceryny i mieszamy.

Stosuję przy kaszlu, chrypce i przeziębieniu w dawce 1 łyżeczka co 3 godziny.

Może nie wygląda apetycznie ale jest bardzo smaczny i aromatyczny :) no i oczywiście skuteczny i naturalny.

8 komentarzy:

 1. Zaobserwowałam, że zapachy ze słoja z ognistym cydrem pięknie czyszczą zatoki. To terapia dla twardzieli, wyciska łzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, zauważ, że krojąc cebulę nie tylko szczypią oczy ale przechodzi też katar :)

   Usuń
 2. Tymianek ma właściwości podobne do dzikiego oregano, a olejek jest dużo łatwiej pozyskać. Destylowałam w zeszłym roku tymianek i byłam zachwycona ilością pozyskanego olejku. To olejek skuteczny w walce z candidą, mocny w działaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako pszczelarka czuję się w obowiązku sprostować, że nazwa ' ziołomiód" oznacza syrop wywaru ziołowego z cukrem przerobiony przez pszczoły. Nie wiem jak nazwać mieszaninę miodu z wywarem, ale z pewnością nie jest to ziołomiód ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiem, ze ta nazwa jest zarezerwowana dla pszczelarzy, ale potocznie jest używana przez zielarzy także dla przetworów miodowo-ziołowych. To tak jak z nazywaniem mniszka mleczem ;)

   Usuń
  2. Nazywanie mniszka mleczem jest błędem botanicznym ;) Powszechnym, tym niemniej błędem ;)
   Określanie miodowych preparatów ziołowych "ziołomiodami" też jest w moim odczuciu błędem... Miód, każdy zresztą, jest wytworem pracy pszczół, a nie człowieka! Może znajdziemy określenie bardziej adekwatne? Np syrop miodowy? Miodek ziołowy? (jak np w przypadku syropu z kwiatów mniszka?)... Proponuję zabawę w nazwenictwo! :D

   Usuń
  3. Tez mi się nie podoba nazywanie miodem mniszkowym ulepku z cukru w którym gotowały się kwiatki mniszka zwanego mleczem :). Oj przydałyby się nowe wyrazy...

   Usuń
 4. 55 year-old Project Manager Minni Bicksteth, hailing from Lacombe enjoys watching movies like Demons 2 (Dèmoni 2... l'incubo ritorna) and Driving. Took a trip to Sacred City of Caral-Supe Inner City and Harbour and drives a Ferrari 340/375 MM Berlinetta Competizione. dodatkowe zasoby

  OdpowiedzUsuń