31.01.2016

Jak zrobić mydło potasowe ?Mydło potasowe robimy w początkowej fazie dokładnie tak samo jak mydło z użyciem wodorotlenku sodu, czyli twarde mydła sodowe w kostkach. Proces produkcji opisałam tutaj.

Najważniejsze to aby przy obliczaniu receptury zaznaczyć w kalkulatorze, że do zmydlania tłuszczu użyjemy wodorotlenku potasu, czyli KOH.
Ja korzystam z kalkulatora na stronie soapcalc.net

Przygotowuje potrzebne tłuszcze odmierzone wg obliczonej receptury


Z zachowaniem ostrożności jaka należy się substancji żrącej przygotowuję ług, którym zmydlam tłuszcze.


Roztapiam tłuszcze uważając, aby nie przekroczyć temp. 85 stopni C. Można też przygotować mydło potasowe w wyższych temperaturach, ale nie jest to potrzebne. Mydło potasowe można także zrobić na zimno. 


Ważne aby ług i oleje były w podobnej temperaturze u mnie jest to około 80-85 stopni C. Garnek ciagle stoi na ciepłej płycie ceramicznej a ja ostrożnie wlewam ług.


Na początku mieszam plastikową łopatkąTak jak przy mydle sodowym używam blendera aby przyśpieszyć zmydlanie tłuszczy, które przy mydłach potasowych trwa dłużej. Jak widzicie w tle ph masy mydlanej jest ok.14 - jest to nadal substancja żrąca, pracujemy w rękawiczkach i w okularach. Wypraszamy wszystkie dzieci , zwierzaki i zachowujemy ostrożność. W razie popryskania neutralizujemy żrącą zasadę kwasem, czyli octem. Przerywam blendowanie, aby odstawić garnek na kuchenkę i nie spalić silnika w blenderze. W tym czasie (czego nie widać na zdj) masa rozdziela się, tłuszcz pływa na górze a częściowo zmydlona już masa na dole.


Po kilkudziesięciu minutach udaje się połączyć masę, przestaje się rozdzielać, zmienia kolor i staje się szklista miejscami. W tym momencie można odłożyć blender i powrócić do ręcznego mieszania (przemieszac co kilka minut) ciągle ogrzewając masę. Może to być piekarnik, u mnie płyta ceramiczna ustawiona na 1 w skali 9-cio stopniowej.


Po niecałej godzinie, masa staje się coraz bardziej przeźroczysta i kolor ciemnieje. Zwróćcie uwagę jak zmieniło się ph. Papierek lakmusowy jest zabarwiony na zielono, czyli jest poniżej 10. Tłuszcze zostały prawie całkowicie zmydlone i masa nie jest już żrąca. Zachowujemy jednak ciągleostrożność.


Tutaj porównanie wyników ph masy mydlanej na początku i końcu zmydlania


Następnego dnia przekładam masę do pojemnika i jeszcze przez 2 dni pozostawiam na ciepłym kaloryferze aby mieć pewność że cały ług przereagował z kwasami zawartymi w tłuszczach a mydło jest bezpieczne do użycia.


Mydło potasowe jest uniwersalnym, naturalnym detergentem. 
Nie zawiera szkodliwych dodatków (w tym poście opisuję jaki wpływ mają na nasze zdrowie) i jest bezpieczne dla dzieci i alergików.
W tym momencie możemy dodać ulubione olejki zapachowe, wyciągi ziołowe, tłuszcze, glicerynę, barwniki i inne dodatki wg własnego uznania.

Co można zrobić z mydła potasowego?
  • szampon z odżywką do włosów - klik
  • mydło w płynie
  • mydło w piance
  • płyn do kąpieli
  • płyn do prania
  • mydło malarskie
  • opryski przeciw owadom w ogrodzie
W kolejnych postach opiszę po kolei jak zrobić wymienione preparaty na bazie mydła potasowego.
Zerkajcie także na FB i zakładkę WARSZTATY, jeżeli sami nie czujecie się na siłach aby zrobić swoje pierwsze mydło.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz